W połowie ubiegłego roku, razem z Anną Gadomską - koleżanką ze Szkoły Filmowej - postanowiliśmy przeprowadzić eksperyment i sprawdzić, jak i na ile uda nam się prowadzić komunikację używając fotografii. Postanowiliśmy użyć najbardziej dostępnego narzędzia, czyli aparatu w telefonie oraz wykorzystać Instagram jako medium do gromadzenia kolejnych obrazów - wypowiedzi.

W rezultacie już od kilku miesięcy, trwa nasza konwersacja, a jej wątki oscylują woków codziennych dylematów, małych radości, zabawnych skojarzeń ale i przemyśleń czy komentarzy bieżącej rzeczywistości. Projekt można obserwować na instagramie.

Na bazie zdjeć, przygotowaliśmy wystawę, którą 7 lutego otwarliśmy w galerii Filharmonii Opolskiej.

Moment zawieszenia wystawy, stał się pretekstem do spotkania z uczniami Technikum Fotograficznego w Opolu, z którymi najpierw omawialiśmy pomysł projektu, a następnie planowaliśmy kształt ekspozycji.

Read more  →

Marek Poźniak i Janusz Tylman... zawitali do Opola. Otwarcie ich wspólnej wystawy było oczywiście świetną okazją do rozmowy, zwłaszcza o fotografii. Przy okazji oczywiście wyprodukowaliśmy materiał filmowy dla magazynu Mocny Kadr.

Read more  →

Usłyszałem niedawno, że festiwale fotografii dzielą się na te dla kuratorów i te dla organizatorów. Ktoś, kto to powiedział nie był jeszcze z pewnością na festiwalu w Rybniku! Tegoroczna edycja po raz kolejny utwierdziła mnie w przekonaniu, że jest to festiwal dla publiczności. Organizatorzy Nina Giba i Marcin Giba jak co roku nie zawiedli oczekiwań odwiedzających i zaprosili wyjątkowych gości. Ten ostatni weekend marca tradycyjnie już stał się okazją do spotkań, rozmów, oglądania zdjęć i słuchania.

Read more  →

Mokry kolodion obszedł się z moją facjatą dość łaskawie - może dlatego, że to jednak technika szlachetna :-)))) Fotografia, która powstała pokazuje mnie w "lustrzanym odbiciu", co może wprowadzać małe zamieszanie, bo twarz nie jest przecież symetryczna. Jak bardzo niesymetryczna, postanowiłem sprawdzić... Teraz sam zastanawiam się, które to moje prawdziwe oblicze!

Tegoroczna jesień przyniosła jeszcze jedną zmianę w moim życiu - znów jestem studentem! Spełniło się moje wielkie marzenie -> studiuję Fotografię!

Read more  →

Mnóstwo dobrych zdjęć i okazje do spotkań z ich autorami. Zupełnie subiektywnie, muszę przyznać, że w tym roku moja największą uwagę skupiły fotografie Bogdana Dziworskiego oraz Konstancji Nowiny-Konopki. Absolutnie fantastyczne było też kuratorskie oprowadzenie po festiwalowych wystawach, które prowadził Marek Szyryk. Bardzo cenne dla mnie okazały się też zakulisowe rozmowy z Romanem Baranem, Markiem Synowieckim oraz Michałem Adamskim - o ich wystawach oraz fotografii.

Pierwsza edycja FotoCamp okazała się imprezą wyjątkową, zarówno w swej formie, jak i obsadzie:)

Wraz z Agą Plech, relacjonowaliśmy czytelnikom Mocnego Kadru kolejne dni imprezy. Materiał video jest dostępny na stronie MK. Dla mnie bardzo miłym akcentem jest wyróżnienie przez Marka Arcimowicza - mojej fotorelacji oraz zaproszenie do dokumentowania kolejnej edycji FotoCamp'u.

Read more  →

Przeglądanie i ocena zdjęć uczestników - to zawsze rozwijające wyzwanie. Kolejny raz miałem przyjemność uczestniczyć w obradach jury i kolejny raz było to niesamowite doświadczenie.

Read more  →

Festiwale to zawsze świetny pretekst nie tylko do zobaczenia zdjęć, ale również spotkania twórców i wielu inspirujących rozmów. Mocny Kadr jako patron medialny festiwalu w Rybniku - otrzymał w tym roku opcję "all inclusive" - więc do naszego studia zaprosiliśmy większość gości tegorocznej edycji.

Read more  →

W erze fotografii cyfrowej, gdzie karty pamięci są w stanie pomieścić setki czy tysiące ujęć, śmiało można pozwolić sobie na pstrykanie przypadkowych zdjęć. Jakaś cześć mnie nadal jest jednak analogowa i zanim wcisnę ten magiczny przycisk na aparacie, to staram się popatrzeć, pomyśleć i podjąć decyzję. Zdarzają się jednak sytuacje, w których działam instynktownie - podnoszę aparat i strzelam - jak gdyby było to pistolet. Najczęściej tak reaguję na wycelowany we mnie obiektyw i o ile nigdy potem, po zrobieniu takiego zdjęcia, specjalnie do niego nie wracam, ostatnia sytuacja, w której przeglądałem zdjęcia Michała i natknąłem się na takie właśnie ujęcia, zrodziła w mojej głowie pytania o analogiczne ujęcia z mojego aparatu - zrobione w tym samy czasie.

Read more  →

Dobiegł końca 14 Rybnicki Festiwal Fotografii - wydarzenie pod wieloma względami wyjątkowe. Niesamowita ilość świetnych zdjęć, kilku wybitnych gości każdego wieczoru, setki ludzi związanych z fotografią, a wszystko to pod jednym dachem. Na każdym kroku okazje do rozmów i absolutna otwartość, ten wyjątkowy charakter impreza w Rybniku zawdzięcza Ninie i Marcinowi - organizatorom, którzy całe swoje serce wkładają w przygotowanie i prowadzenie festiwalu.

Pamiątkowe zdjęcie ekipy Mocnego Kadru z gościem specjalnym - Arkadiuszem Branickim, Prezesem Fundacji EDF - Janem Makowskim i oczywiście organizatorami - Niną i Marcinem Giba.

Dziś imieniu magazynu Mocny Kadr, miałem przyjemność otworzyć wystawę Floriana Springa, która była jednocześnie rozpoczęciem Opolskiego Festiwalu Podróżniczego. Autor pokazuje zdjęcia dokumentujące obyczaje i rytuały dwóch bardzo różnych, rdzennych plemion zamieszkujących Papua-Nową Gwineę.

Read more  →

Od tygodnia mój telefon milczy… to znaczy dzwoni czasem - ale ja ciągle czekam, aż wreszcie zadzwoni Michał.

Read more  →

W ramach cyklu spotkań organizowanych przez Dom Kultury w Kędzierzynie-Koźlu, miałem przyjemność zaprezentować pokaz moich zdjęć "Jerozolimski labirynt" oraz opowiedzieć uczestnikom o Starym Mieście Jerozolimy.

Pierwszy Opolski Fotomaraton zorganiozwany przez Deutsche Bildungsgesellschaft / Niemieckie Towarzystwo Oświatowe - odbył się 3/12/2016 roku, było mi niezmiernie miło zasiąść w jury obok Michała Grocholskiego, Grzegorza Hussaka, Igi Lubczańskiej, Jarka Małkowskiego, Kamila Kałwy i Aleksandry Stadnik-Walusz.

W ramach tegorocznej edycji OFF zaprezentowałem swoje zdjęcia z projektu "8-ka Kier" w ramach zbiorowej wystawy członków Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Read more  →

Ten weekend rozpoczął się tragicznie, kiedy w piątek wieczorem wróciłem do domu i odebrałem telefon, długo nie mogłem, czy raczej nie chciałem przyjąć tego co się wydarzyło.
Krzysztof Miller - odszedł od nas na zawsze.

Read more  →

Lipiec w Fotogalerii MBP w Opolu upłynie pod znakiem Jerozolimy, a to za sprawą mojej wystawy zorganizowanej przez Opolskie Towarzystwo Fotograficzne, Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu oraz Magazyn Mocny Kadr.

Zobacz relację z wernisażu  →